Jūsų oda veikia kaip barjeras, apsaugantis organizmą nuo kenksmingų elementų. Šis barjeras kasdien yra veikiamas svetimų medžiagų, alergenų, teršalų ir dirginančių medžiagų, kurių kiekviena gali sukelti odos alergijai būdingas reakcijas.

Odos alergijos

Kai sukeliama alergija, atsiranda gynybinė odos reakcija. Ši savigyna paprastai pasireiškia tuo, kad organizme išsiskiria histaminas – odos uždegimo ir sudirgimo, nemalonaus pojūčio ir kitų nepageidaujamų odos alergijos simptomų (niežulys, paraudimas, patinimas, dilgėlinė ar bėrimai) priežastis. Antihistamininis preparatas gali palengvinti simptomus, pvz., niežulį, blokuodamas histamino poveikį.

Kas sukelia odos alergijas?

Mus supa alergenai ir galimi odos alergijų sukėlėjai. Kai kurie alergenai yra natūralūs (pvz., žiedadulkės, dulkės, gyvūnai), tačiau dauguma odos alergijų priežasčių slypi žmogaus pagamintuose produktuose, kurių sudėtyje yra tokių elementų kaip nikelis, arba buitinės chemijos produktuose, kurių sudėtyje yra cheminių medžiagų.

Nikelis (papuošalai)

Nikelis – dažniausias kontaktinės alergijos sukėlėjas. Jo yra kasdien naudojamuose daiktuose, pvz., džinsų sagose, akinių rėmeliuose, diržų sagtyse ir papuošaluose. Aukštesnėje temperatūroje nikelis gali sukelti didesnę alergiją. Prakaitas reaguoja su papuošalais, todėl išsiskiria labai maži nikelio kristalai, sukeliantys alerginę odos reakciją.

Kosmetika ir buitinės chemijos produktai

Kai kurios kvepalų, kosmetikos ir buitinės chemijos produktų sudedamosios dalys gali sukelti odos alergiją. Jeigu netrukus po sąlyčio su nauju produktu pastebėjote nepageidaujamą reakciją, gali būti, kad jums pasireiškė alergija. Atkreipkite dėmesį, kokius produktus vartojote ant pažeistos vietos ir išsinagrinėkite jų sudėtį.

Audiniai, medžiagos ir gyvūnai

Odos alergiją gali sukelti tiesioginis sąlytis su tam tikrais drabužiais, audiniais (natūraliais ar dirbtiniais) arba gyvūnų kailiu. Tokia reakcija gali pasireikšti niežtinčiais spuogeliais, patinimais arba odos paraudimu. Kai kurių žmonių oda labai reaguoja į vilną, kitų – į katės ar šuns plaukus.

Maistas ir mitybos veiksniai

Tam tikri maisto produktai, sudedamosios dalys ar mitybos veiksniai gali sukelti odos alergijas ar nepageidaujamą odos reakciją. Karvės pienas, kiaušiniai, kviečiai ir žuvis (tai tik keletas jų) yra tarp dažniausiai minimų odos alergijų priežasčių.