Saulėta diena daugeliui žmonių – proga švęsti. Saulė skatina smegenis išskirti geros nuotaikos hormoną – serotoniną – ir priverčia organizmą gaminti kaulų formavimuisi labai svarbų D vitaminą. Saulė reikalinga ir svarbi sveikatai, tačiau ji gali būti žalinga odai.

Pavojingas saulės poveikis odai

Odos uždegimas (nudegimas saulėje)

Per ilgai išbuvus saulėje, oda parausta, pasidaro skausminga. Tai nudegimas saulėje, kurį sukelia saulės skleidžiama žalinga intensyvi ultravioletinė spinduliuotė (UV spinduliai). Daugelis žmonių nežino, kad nudegimas saulėje – tai ūmus odos uždegimas (medicinoje vadinamas dermatitis solaris).

Išsiplėtus kraujagyslėms, paveiktose vietose suaktyvėja kraujotaka, todėl gali būti juntami įvairūs nemalonūs simptomai, kaip antai:

  • Deginimo pojūtis
  • Niežulys
  • Patinimas
  • Paraudimas
  • Pūslelės.

Kaip atsakingai leisti laiką saulėkaitoje

Kontroliuokite buvimo saulėje laiką

Venkite saulės nuo 10 iki 15 val., kai UV spinduliai yra intensyviausi. Dėvėkite lengvus, nuo saulės spindulių apsaugančius drabužius, pvz., marškinėlius ilgomis rankovėmis, kepuręs ir saulės akinius. Mažus vaikus reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Rinkitės tinkamas apsaugines priemones

Plataus spektro apsaugos nuo saulės priemonės gali padėti apsaugoti nuo žalingų UV spindulių. Apsaugos nuo saulės priemonę rinkitės atsižvelgdami į odos tipą – kuo šviesesnė oda, tuo didesnis turi būti apsaugos nuo saulės faktorius (SPF).

Apsaugos nuo saulės priemonę naudokite (pakartotinai tepkite) vadovaudamiesi nurodymais

Apsaugos nuo saulės priemone pasitepkite likus 15–30 minučių iki buvimo saulėje ir (arba) bet kada prireikus. Priemonę tepkite ne rečiau kaip kas 2 valandas, ypač paplaukiojus, pasportavus, nusišluosčius rankšluosčiu, jeigu prakaituojate arba ilgiau būnate saulėje. Neapsigaukite manydami, kad apsauga nuo saulės būtina tik karštomis ir saulėtomis dienomis – nudegti saulėje galima net ir apniukusią dieną, šaltyje ir esant sniegui (nepamirškite naudoti apsauginių priemonių nuo saulės, kai slidinėjate).

Kaip gydyti nudegimus saulėje

Visada naudokitės visomis galimomis priemonėmis, kad apsisaugotumėte patys ir apsaugotumėte savo šeimą nuo neigiamo saulės spindulių poveikio. Saulės spinduliai gali iššaukti organizmo savigynos reakciją – jis išskiria histaminą. Histaminas verčia odą reaguoti ir gali sukelti tokius simptomus kaip niežulys. Antihistamininiai preparatai gali padėti sumažinti histamino poveikį ir niežulį, kurį sukelia nudegimas saulėje.