Uodai yra vieni įkyriausių geliančių vabzdžių. Jūs galite ir nepastebėti, kaip jums įkando, bet įkandimo simptomai (uždegimas ir niežulys) gali sukelti nepatogumo pojūtį.

Kodėl uodai kanda?

Uodai kanda, nes kraujyje esančių baltymų jiems reikia, kad galėtų dėti kiaušinėlius. Kad prasiskverbtų į odą ir paimtų kraujo, uodas naudojasi vamzdelio formos siurbtuku. Nors dėl uodo įkandimo netenkama nedaug kraujo, uodo seilės gali sudirginti odą, todėl gali atsirasti nepatogumo pojūtis ir niežulys.

Kodėl uodus traukia žmonės?

Pagrindinės priežastys, kodėl uodus traukia žmonės:

  • Anglies dioksidas: uodus traukia žmonių iškvepiamas anglies dioksidas, kurį jie jaučia.
  • Kūno šiluma ir kvapas: uodai yra jautrūs šilumai, todėl natūralu, kad juos traukia prie aukštesnę kūno temperatūrą turinčių žmonių. Uodus taip pat vilioja specifinis kūno kvapas ir prakaitas.
  • 0 kraujo grupė: tikėtina, kad 0 kraujo grupę turinčius asmenis uodai puls labiau nei kitus. Tyrimai rodo, kad 0 kraujo grupę turinčius žmones uodai kanda dukart dažniau nei tuos, kurių kraujo grupė yra B. Žmonės, turintys A kraujo grupę, dar mažiau varginami uodų įkandimų, nei B kraujo grupės individai.

Uodų įkandimai – nekenksmingi ar kenksmingi?

Įkandus uodui, organizmo imuninė sistema uodo seiles supranta kaip grėsmę ir reaguoja į jas gynybine reakcija. Ši savigyna pasireiškia tuo, kad organizmas išskiria histaminą. Histaminas sukelia odos sudirgimą arba paraudimą, neretai gali atsirasti bėrimas. Negydant įkandimo vietą paprastai niežti kelias dienas, vėliau niežulys sumažėja, o žaizda natūraliai pradingsta.

Nors dauguma uodų įkandimų yra nekenksmingi, uodai kartais perneša sunkias ligas. Prieš išvykdami į kitą šalį, pasidomėkite kokią grėsmę joje kelia uodų įkandimai.

Uodų įkandimai ir noras kasytis

Infekcijos arba odos uždegimo rizika padidėja, jeigu niežtinti oda yra kasoma – taip atsiranda galimybė bakterijoms patekti į žaizdą. Kasantis ir atsiradus odos uždegimui, gali rastis nedideli ir paprastai niežtintys arba deginantys odos patinimai. Vaikams ypač gali būti sunku susilaikyti nuo kasymosi, todėl svarbu neleisti jiems to daryti. Antihistamininis preparatas gali palengvinti tokius simptomus, kaip niežulys.